W nawiązaniu do reportażu pod tytułem „Chore Bydło Kupię”, który ukazał się w sobotę 26.01.2019 r. w Superwizjerze w TVN24 o godz. 20:00, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej (OZZPIW) chce jasno zaznaczyć, że my, pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej uważamy pokazany tam proceder za karygodny, niedopuszczalny i obrzydliwy. Podkreślamy, że nie możemy i nie chcemy takich sytuacji lekceważyć, nikt nie może. Dotyczy to nie tylko lekarzy weterynarii ale wszystkich pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, a także producentów żywności, rolników oraz tak naprawdę każdego obywatela. Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci tym, co działo się w pokazanej w reportażu ubojni, okropnym dręczeniem zwierząt, oraz produkcją zagrażającej zdrowiu konsumentów żywności.

Wyrażamy nadzieję, że Państwa reportaż zwróci w końcu uwagę rządzących na problem kadrowo-płacowy w Inspekcji Weterynaryjnej – służby państwowej mającej stać na straży bezpieczeństwa zdrowotnego naszego społeczeństwa. Słusznie zauważono podczas programu, że nasz głos informujący o fatalnym stanie, w jakim znaleźli się wszyscy pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej, jest niesłyszalny. W części programu poświęconej dyskusji uczestniczył m.in. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Ze smutkiem obserwowaliśmy, że Pan Doktor nie wspomniał o trwającej już ponad rok walce mającej na celu poprawę funkcjonowania naszej służby. W ostatnim czasie walka ta, przybrała formę protestu., a nie jest to pierwszy protest. Pracownicy domagają się wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej. Chodzi nie tylko o kwestie finansowe ale także wypracowanie odpowiednich rozwiązań systemowych, które faktycznie usprawnią rolę kontrolno-nadzorczą naszej służby.

Próbujemy zwracać uwagę wielu decydentów. Piszemy do naszych zwierzchników, apelujemy do ministrów i posłów, ale kto się liczy z grupą zawodową liczącą w całym kraju ok. 5,5 tys. ludzi (ok. 3,5 tys. to pracownicy merytoryczni)?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową i materiałami tam zgromadzonymi. Między innymi prosimy o zapoznanie się z linkiem, gdzie znajdziecie Państwo skrót informacji nt. sytuacji IW na terenie województwa mazowieckiego: https://ozzpiw.pl/akcja_podwyzki/#/8