W związku z pojawieniem się ognisk pryszczycy na terenie Węgier oraz Niemiec, pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zostali skierowani do pełnienia dodatkowych, całodobowych dyżurów na przejściach granicznych z Niemcami, Słowacją i Czechami. Z informacji, które otrzymaliśmy dziś, wynika, że pojawiają się kolejne ogniska choroby, co oznacza, że sytuacja będzie się przedłużać.
Jako Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej pragniemy podkreślić, że nie kwestionujemy potrzeby zdecydowanego działania w sytuacjach zagrożenia epizootycznego. Naszym obowiązkiem jest jednak reagować wtedy, gdy działania są wprowadzane bez przejrzystych zasad, zabezpieczeń organizacyjnych i prawnych, a pracownicy stają się ofiarami braku systemowych rozwiązań.
📄 W dniu 18 marca 2025 r. skierowaliśmy pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym wnosimy o:
- ujawnienie dokumentacji potwierdzającej podstawę wydania poleceń pracy na granicach,
- informację, czy przewidziano środki na dodatki zadaniowe, wypłatę nadgodzin, zapewnienie zaplecza socjalnego i posiłków regeneracyjnych,
➡️ OZZPIW apeluje o pilne wdrożenie systemowych rozwiązań, które pozwolą reagować na sytuacje kryzysowe w sposób skoordynowany i odpowiedzialny – z poszanowaniem pracy, czasu i zdrowia pracowników IW.
Jesteśmy w stałym kontakcie z pracownikami w terenie i będziemy podejmować kolejne działania w tej sprawie.
Z wyrazami szacunku,
Zarząd Główny OZZPIW
Treść pisma, skierowana do Ministra Czesława Siekierskiego:
Gliwice, dnia 18 marca 2025 r.
Czesław Siekierski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa ul. Wspólna 30
Działając jako Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1330) zwanej dalej ustawą zwracam się z uprzejmą prośbą o udostępnienie informacji:
- Czy w związku z wystąpieniem ognisk pryszczycy na terenie Niemiec i Węgier zostało wydane przez Pana polecenie dla Inspekcji Weterynaryjne wykonywania czynności na przejściach granicznych, polegających na kontroli transportów zwierząt wrażliwych wjeżdżających na teren Polski? Jeśli tak wnioskujemy o przekazanie stosownej dokumentacji w postaci skanów dokumentacji dotyczącej powyższych poleceń (pisma, instrukcje, korespondencja, protokoły z zebrań).
- Czy w związku ze wzmożoną pracą zostały przewidziane środki m.in. na dodatki zadaniowe dla pracowników (nowe czynności wykraczające poza zakres obowiązków pracowników powiatowych i wojewódzkich inspektoratów weterynarii, wypłatę nadgodzin, zaplecza socjalne, posiłki regeneracyjne dla pracowników)? Jeśli tak wnioskujemy o przekazanie stosownej dokumentacji.
Jednocześnie wnosimy o wskazanie zasadności dalszych dyżurów (24h) na przejściach granicznych ze Słowacją oraz Czechami w województwach opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim, skoro przestało obowiązywać Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2025 r. w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą przenosić pryszczycę (Dz. U. poz. 284)? Obowiązujące prawo, zarówno polskie jak i unijne, reguluje postępowanie służb weterynaryjnych w tym zakresie i nie nakłada ono takich obowiązków oraz restrykcji.
Niniejszą informację zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej należy przesłać bez zbędnej zwłoki nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego wniosku drogą mailową na adres związku zawodowego: biuro@ozzpiw.pl
Z poważaniem,
Sara Meskel Przewodnicząca OZZPIW