W dniu 24 marca 2025 r. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej skierował oficjalne pismo do Głównego Lekarza Weterynarii, dr. Krzysztofa Jażdżewskiego, w sprawie organizacji dyżurów na przejściach granicznych w związku z ogniskami pryszczycy.

W piśmie poruszyliśmy m.in. następujące kwestie: – podstawy prawne wydanych poleceń,

  • warunki pracy na miejscu (czas pracy, nadgodziny, socjal, dojazdy),
  • zasady delegowania pracowników między powiatami,
  • formy rekompensaty za udział w działaniach wykraczających poza typowy zakres obowiązków.

Nie kwestionujemy potrzeby działania w sytuacji zagrożenia epizootycznego, ale zwracamy uwagę na brak systemowych rozwiązań, które powinny chronić pracowników IW – zarówno organizacyjnie, jak i prawnie.

Złożyliśmy również propozycję pilnego spotkania z GLW, aby wspólnie wypracować standardy, które pozwolą reagować skutecznie i bezpiecznie – z poszanowaniem godności i zdrowia osób zaangażowanych.

Dziękujemy wszystkim, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z terenu.
To dzięki Wam wiemy, co naprawdę dzieje się w Inspekcji – i mamy argumenty, by działać skutecznie.

Będziemy informować o dalszym ciągu tej sprawy.

Z wyrazami szacunku,
Zarząd Główny OZZPIW

Treść pisma, skierowana do Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztofa Jażdżewskiego:

Gliwice, dnia 24 marca 2025 r.

Krzysztof Jażdżewski
Główny Lekarz Weterynarii
Warszawa ul. Wspólna 30

Dotyczy: organizacji dyżurów pracowników Inspekcji Weterynaryjnej na przejściach granicznych w związku z wystąpieniem ognisk pryszczycy.

W imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, zwracamy się z prośbą o przekazanie szczegółowych informacji dotyczących organizacji pracy na przejściach granicznych w województwach południowych w związku z sytuacją epizootyczną, a konkretnie występowaniem ognisk pryszczycy w Niemczech, na Węgrzech i w Słowacji.
Dotarły do nas niepokojące relacje pracowników IW uczestniczących w dyżurach na przejściach granicznych. Opisują one problemy organizacyjne, braki w podstawowym zapleczu socjalnym, niejasny status prawny powierzonych zadań oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia pracy – zarówno kadrowego, jak i finansowego.
W związku z powyższym prosimy o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Na jakiej podstawie i przez kogo zostały wydane polecenia organizacji dyżurów granicznych przez pracowników powiatowych i wojewódzkich inspektoratów weterynarii?
  2. Jakie konkretnie czynności miały być wykonywane przez pracowników IW podczas tych dyżurów i w jaki sposób miały być kontrolowane?
  3. Czy pracownicy byli wyznaczani lub delegowani do realizacji zadań w innym powiecie/województwie, i jeśli tak – na jakiej podstawie prawnej?
  4. Czy czas dojazdu do miejsca pełnienia dyżuru był wliczany do czasu pracy?
  5. Jak odbywało się rozliczanie nadgodzin oraz zapewnienie posiłków regeneracyjnych i zaplecza socjalnego?
  6. Czy przewidziano jakiekolwiek rekompensaty (finansowe lub inne) za udział w tej formie pracy, w warunkach wykraczających poza typowy zakres obowiązków?

Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja związana z występowaniem pryszczycy może wymagać szybkiej reakcji ze strony służb weterynaryjnych. Naszą intencją nie jest podważanie zasadności działań Inspekcji w sytuacji zagrożenia epizootycznego, lecz zwrócenie uwagi na brak systemowego podejścia do ochrony pracowników oraz sposobu wykonywania kontroli.
Wychodząc z założenia, że rozmowa może przynieść więcej niż korespondencja pisemna, zwracamy się z propozycją pilnego spotkania w celu omówienia możliwych rozwiązań i wypracowania standardów, które pozwolą w przyszłości działać skutecznie, ale i bezpiecznie – z poszanowaniem pracy i zdrowia ludzi.
Jesteśmy otwarci na współpracę i konstruktywny dialog. Zależy nam na skutecznej i dobrze działającej Inspekcji Weterynaryjnej – takiej, która służy społeczeństwu, ale również chroni swoich pracowników.

Z poważaniem,

Sara Meskel Przewodnicząca OZZPIW